E-handeln i Sverige växte med 14 procent 2012

Idag släppte HUI, Handelns Utredningsinstitut, sin sammanfattning av e-handeln för 2012:

"E-handeln upplevde ett urstarkt 2012, där tillväxten gick stick i stäv med kräftgången för detaljhandeln i stort. Även framtidstron bland e-handlarna håller i sig.

Den svenska e-handeln fortsatte att växa med tvåsiffriga tal och tillväxten för helåret 2012 hamnade på 14 procent, jämfört med 2,1 procent för hela detaljhandeln.

De dominerande branscherna fortsätter att vara hemelektronik och kläder och skor, med en omsättning på 7,6 miljarder samt 6,7 miljarder kronor för vardera kategori. Kläder och skor driver på e-handelns utveckling genom att förändra
köpupplevelsen för kunden."

Några andra intressanta iakttagelser är:

  • "Lägsta pris" kommer först på femte plats utifrån vad som är viktigast vid ett köp. Viktigare är t ex att det är lätt att hitta på sajten och att det tydligt framgår vilket totalpriset blir.

  • 38% föredrar att betala via faktura, vilket är färre än 2011 (43% 2011). Därefter kommer Direktbetalning via bank (25% 2012) och Kontokort/Kreditkort (23% 2012).

  • Storbrittanien och USA är de länder vi helst e-handlar från (bortsett från Sverige). Större utbud är främst anledningen.

  • Tre av tio svenska e-handelsbutiker har märkt av en större konkurrens från utländska sajter.

  • När svenska e-handelsbutiker säljer utomlands är det främst till våra närmaste grannländer.

Läs hela rapporten här: http://www.hui.se/statistik-rapporter/index-och-barometrar/e-barometern

Fler intressanta artiklar

Ny e-handelsrapport visar att AI-användningen ökar hos B2B-företagen 2025
Litium
Ny e-handelsrapport visar att AI-användningen ökar hos B2B-företagen 2025
Litium har precis släppt sin årliga undersökning om e-handelns utveckling inom B2B-segmentet i Norden 2025. I år fick ChatGPT vara med oss och analysera resultatet.
Läs mer
Motillo Insights: Realtids-KPI direkt i din Litium-plattform
Nyhet
Motillo Insights: Realtids-KPI direkt i din Litium-plattform
Sluta gissa, börja veta! Motillo lanserar Insights – realtids-KPI:er för e-handlare. Fatta snabba, datadrivna beslut och få övertaget.
Läs mer
Vad vi tog med oss från Google Think Measurement 2025
Event
Vad vi tog med oss från Google Think Measurement 2025
Vi var på plats på Think Measurement 2025 – här är nyheterna du som e-handlare bör ha koll på. GA4, 1st-party data och varför mätning nu är en strategisk fråga.
Läs mer